Od czego zależy sezonowe zużycie pelletu?
O wyborze sposobu ogrzewania domu w dużej mierze decyduje kryterium ekonomiczne, czyli opłacalność danej instalacji grzewczej. Liczy się zarówno koszt początkowy inwestycji, jak i późniejsze koszty eksploatacyjne. Coraz większe znaczenie ma także kwestia przyjazności środowisku.
Gdy wybór pada na kocioł opalany pelletem, rodzi się pytanie o zużycie paliwa w sezonie grzewczym. Otóż przyjmuje się, że dla domu o metrażu ok. 150 m² i mocy kotła 20kW zużycie sezonowe pelletu wynosi 5-6 ton. Rzeczywisty koszt zakupu tej ilości paliwa uwarunkowany jest ceną oferenta.
Wskazana wyżej ilość spalanego pelletu w zimnej połowie roku to oczywiście jedynie wartość szacunkowa. Faktyczne zużycie zależy bowiem od wielu czynników: rodzaju i ustawień kotła, wielkości domu, stanu nieruchomości, warunków pogodowych oraz jakości samego pelletu.
Znaczącą kwestią jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. To ono w dużej mierze decyduje o ilości paliwa, które należy zużyć, by osiągnąć założony stan komfortu termicznego w obiekcie.
Na przykład w nowo wybudowanym domu zużycie pelletu w pierwszym sezonie grzewczym może być nawet dwa razy większe niż w kolejnych sezonach. To przez to, że świeżo postawione nieruchomości mają w sobie dużo wilgoci, a i nowa instalacja potrzebuje „wygrzania”.
Za to w starszych domach zużycie pelletu w sporym stopniu zależy od izolacji termicznej budynku. Im jest ona skuteczniejsza, tym mniej ciepła potrzeba do jego ogrzania. A tym samym mniej paliwa. W redukcji strat ciepła w domu pomoże doszczelnienie lub wymiana okien i drzwi oraz docieplenie zewnętrznych ścian budynku, stropów, podłóg czy dachu.